Stawoz

Blog

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Ryzyko pożaru w domu mieszkalnym to często obawa jego mieszkańców. Choć nie na wszystko mamy wpływ, to nie jesteśmy całkowicie bezradni i możemy wdrożyć rozwiązania, które z jednej strony znacząco obniżają ryzyko wybuchu pożaru, a z drugiej strony, jeżeli już do tego dojdzie, ograniczając tempo rozprzestrzeniania się ognia.

Choć w zabezpieczenia ognioochronne najczęściej inwestują przedsiębiorcy oraz instytucje pożyteczności publicznej, to statystyki straży pożarnej pokazują, że coraz większy odsetek interwencji straży stanowią wyjazdy do płonących domów jedno i wielorodzinnych. W 2021 roku Straż Pożarna odnotowała prawie 34 tysiące pożarów w budynkach mieszkalnych. Dla porównania w obiektach produkcyjnych pożarów odnotowano ok. 2,3 tysiąca, a budynkach użyteczności publicznej 2,3 tysiąca zdarzeń. 

W 2021 roku Straż Pożarna odnotowała prawie 34 tysiące pożarów w budynkach mieszkalnych

Sposoby zabezpieczania domu przed pożarem

Istnieje wiele sposobów, aby zabezpieczyć swój dom przed pożarem. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:

Nr. 1 - Regularnie czyść kominy i sprawdzaj instalację elektryczną w swoim domu, aby zmniejszyć ryzyko wybuchu pożaru.

Nr. 2 - Przechowuj paliwo, takie jak benzyna, poza domem lub w bezpiecznym, dobrze wentylowanym miejscu.

Nr. 3 - Miej w pobliżu drzwi wejściowych gaśnicę lub inny środek gaśniczy, taki jak mokry ręcznik lub proszek gaśniczy.

Nr. 4 - Unikaj używania przedłużaczy lub rozgałęziaczy, jeśli to możliwe, a jeśli je używasz, upewnij się, że są one w dobrym stanie i nie są przeciążone.

Nr. 5 - Zainstaluj czujniki dymu w każdym pomieszczeniu i sprawdzaj je regularnie, aby upewnić się, że działają prawidłowo.

Nr. 6 - Utrzymuj wyjścia z budynku w czystości i wolne od przedmiotów, takich jak meble lub dywany, aby ułatwić ewakuację w razie pożaru.

Nr. 7 - Zadbaj o to, by Twoje dzieci były świadome zagrożenia pożarowego i naucz je, jak bezpiecznie uciekać z budynku w razie pożaru.

Nr. 8 - Pamiętaj o zachowaniu ostrożności podczas gotowania lub palenia świec, a także unikaj używania urządzeń elektrycznych lub elektronicznych, które mogą być uszkodzone lub niesprawne.

Nr. 9 - Zainwestuj w natryski lub tynki ognioochronne. Mogą być droższe niż tradycyjne rozwiązania, ale z pewnością istotnie zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru.

Podsumowanie

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w domu, to nie tylko zabezpieczenie na wszelki wypadek, ale również realne korzyści jak np. bardziej atrakcyjne oferty ubezpieczenia domu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwych zabezpieczeniach? Napisz lub zadzwoń do nas.

Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego

Szukasz profesjonalnych rozwiązań ppoż?

Jak działamy?

1
Analiza potrzeb
Projektując zabezpieczenia pożarowe, czy inne realizacje dokonujemy drobiazgowej analizy, by jak najlepiej dostosować założenia do realnych potrzeb klienta.
2
Dostosowanie projektu
Każdą realizację dopasowujemy do wymagań inwestora, wymogów bezpieczeństwa i przepisów obowiązującego prawa.
3
Zakup i transport materiałów
Dzięki wiedzy, doświadczeniu i kontaktom handlowym kupujemy materiały w najkorzystniejszych cenach. Inwestor nie musi się zajmować zaopatrzeniem.
4
Terminowa realizacja
Dzięki doświadczonej ekipie oraz elastycznym godzinom pracy zabezpieczenia przeciwpożarowe i inne projekty realizujemy terminowo.
5
Dokumentacja techniczna
Jedynym z ostatnich etapów jest wykonanie specjalistycznej dokumentacji pozwalającej na odbiór budynku.
6
Gwarancja odbioru
Nasza praca to gwarancja odbioru budynku przez Państwową Straż Pożarną i legalne uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Nasi klienci

Nasi partnerzy