Stawoz

Blog

Jak działa wentylacja mechaniczna i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa wentylacja mechaniczna i dlaczego warto w nią zainwestować?

Wentylacja mechaniczna jest to system, który pozwala na wymianę powietrza w budynku. Dzięki niej do pomieszczeń dostarczane jest świeże powietrze, a na zewnątrz wydostaje się powietrze zanieczyszczone. Do niedawna w budynkach zazwyczaj wystarczała zwyczajna wentylacja naturalna, a to ze względu na przykład na nieszczelność okien, czy drzwi. Dzisiaj wysoka jakość wykorzystywanych w budownictwie materiałów sprawiła, że system taki jest niewystarczający, gdyż nieszczelności takie po prostu już nie występują. Wentylacja mechaniczna cechuje się wieloma zaletami, przez co nieco lepiej wypada porównując ją ze standardową wentylacją grawitacyjną.

Przede wszystkim zastosowanie takiego systemu pozwala na oszczędności w ogrzewaniu budynku. Przy wentylacji mechanicznej bardzo często wykorzystuje się specjalne urządzenie nazywane rekuperatorem. Pozwala on na ogrzewanie dopiero dostającego się do wnętrza świeżego powietrza, dzięki czemu pomieszczenia nie wychładzają się, a my nie tracimy niepotrzebnie środków na ogrzewanie budynku. Jest to tak zwana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Ponadto dzięki zastosowaniu tego typu wentylacji powietrze dostające się do wnętrza jest przefiltrowane. Mamy więc pewność, że jest ono wolne od zanieczyszczeń, takich jak kurz czy wszelkiego rodzaju pyłki, co z pewnością pozytywnie wpływa na kondycję osób przebywających w takim budynku. Jest to bardzo pożądane rozwiązanie, szczególnie kiedy mieszkamy na przykład w centrum miasta, gdzie powietrze jest bardzo zanieczyszczone, a także jeśli wśród domowników są alergicy. Przy systemie wentylacji grawitacyjnej niestety nie mamy gwarancji jakości dostającego się do pomieszczeń powietrza, ponieważ w tym przypadku nie jest ono w żaden sposób filtrowane.

Systemy wentylacyjne pozwalają również na pełną i stałą wentylację niezależnie od warunków pogodowych. Wymiana powietrza następuje tutaj niezmiennie przez cały rok, ponieważ mamy nad tym nieograniczoną kontrolę. Tu pojawia się kluczowa różnica w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, której działanie oparte jest na różnicach temperatur oraz ciśnień pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz budynku. Z tego właśnie powodu wentylacja grawitacyjna jest najbardziej efektywna w zimie, natomiast najmniej w lecie.

Dzięki wentylacji mechanicznej powietrze w budynku jest osuszane. Pozwala to uniknąć wilgoci, a co za tym idzie niebezpiecznej dla naszego zdrowia pleśni, pojawiającej się bardzo często w zawilgoconych pomieszczeniach.

Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego

Szukasz profesjonalnych rozwiązań ppoż?

Jak działamy?

1
Analiza potrzeb
Projektując zabezpieczenia pożarowe, czy inne realizacje dokonujemy drobiazgowej analizy, by jak najlepiej dostosować założenia do realnych potrzeb klienta.
2
Dostosowanie projektu
Każdą realizację dopasowujemy do wymagań inwestora, wymogów bezpieczeństwa i przepisów obowiązującego prawa.
3
Zakup i transport materiałów
Dzięki wiedzy, doświadczeniu i kontaktom handlowym kupujemy materiały w najkorzystniejszych cenach. Inwestor nie musi się zajmować zaopatrzeniem.
4
Terminowa realizacja
Dzięki doświadczonej ekipie oraz elastycznym godzinom pracy zabezpieczenia przeciwpożarowe i inne projekty realizujemy terminowo.
5
Dokumentacja techniczna
Jedynym z ostatnich etapów jest wykonanie specjalistycznej dokumentacji pozwalającej na odbiór budynku.
6
Gwarancja odbioru
Nasza praca to gwarancja odbioru budynku przez Państwową Straż Pożarną i legalne uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Nasi klienci

Nasi partnerzy