Stawoz

Blog

Wyposażenie budynku w oznakowanie przeciwpożarowe i gaśnice

Wyposażenie budynku w oznakowanie przeciwpożarowe i gaśnice

Oznakowanie przeciwpożarowe jest bardzo ważnym elementem każdego budynku. Pozwala ono na sprawną i szybką ewakuację z płonących pomieszczeń. Na co dzień zwykle nie dostrzegamy przydatności takich znaków ewakuacyjnych, lecz w momencie pożaru mogą one znacznie zwiększyć nasze szanse na przeżycie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oznaczeń z folii fotoluminescencyjnej, dzięki czemu będą one bardzo dobrze widoczne i nie sposób będzie ich przeoczyć. Najczęściej znaki takie są wykonane z bardzo trwałych materiałów, które nie ulegają łatwo niszczeniu. Oczywiście znaki ewakuacyjne powinny jasno i zrozumiale informować o drodze ewakuacji. Ich umieszczenie również nie może być przypadkowe, jednakże zależy to od budynku, w którym mają być zamontowane.

Każdy system przeciwpożarowy budynku obejmuje również w gaśnice. Muszą być one rozmieszczone w odpowiedni sposób. Dostęp do nich powinien być łatwy w każdym miejscu. Zastosowanie gaśnicy w początkowej fazie pożaru pozwala bardzo często na uratowanie się osób przebywających w płonącym pomieszczeniu.

Istnieją różne rodzaje gaśnic. Pogrupowanie zostało dokonane w zależności od tego jakie materiały mogą być nimi gaszone oraz od tego, jaki środek jest używany w takich gaśnicach. Wyróżniamy między innymi gaśnice proszkowe, wodno-pianowe czy śniegowe. Należy pamiętać, że niektórych gaśnic nie należy używać w przypadku określonego rodzaju pożarów. I tak na przykład gazy palne czy pożary występujące w obrębie urządzeń pod napięciem należy gasić tylko i wyłącznie proszkiem gaśniczym lub dwutlenkiem węgla. Wodą nie należy również gasić cieczy palnych czy substancji stałych, które topnieją wskutek ciepła. W tego typu pożarach dobrze sprawdzi się piana gaśnicza czy wymieniony wyżej proszek gaśniczy lub dwutlenek węgla. Wody można zaś użyć przy pożarach ciał stałych pochodzenia organicznego.

Bardzo często pod wpływem stresu nie jesteśmy w stanie prawidłowo użyć gaśnicy, przez co szanse na ugaszenie pożaru znacznie maleją. Nie jest to jednak nic skomplikowanego, jeśli będziemy dokładnie znali podstawowe zasady posługiwania się nimi. Należy pamiętać, by używać gaśnicy tylko w pionowej pozycji, a więc w takiej, w jakiej znajduje się ona pierwotnie. W innym przypadku nie będzie działać prawidłowo. Strumień środka gaśniczego powinniśmy kierować od zewnątrz płomieni, do wewnątrz. Z kolei jeśli mamy do czynienia z pożarem usytuowanym pionowo, musimy pamiętać, że należy go gasić „od góry do dołu”. W razie jakichkolwiek wątpliwości spójrzmy na naklejkę, w którą powinna być wyposażona każda gaśnica. Znajdują się na niej podstawowe informacje, które pomogą nam w ugaszeniu płomieni.

Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego

Szukasz profesjonalnych rozwiązań ppoż?

Jak działamy?

1
Analiza potrzeb
Projektując zabezpieczenia pożarowe, czy inne realizacje dokonujemy drobiazgowej analizy, by jak najlepiej dostosować założenia do realnych potrzeb klienta.
2
Dostosowanie projektu
Każdą realizację dopasowujemy do wymagań inwestora, wymogów bezpieczeństwa i przepisów obowiązującego prawa.
3
Zakup i transport materiałów
Dzięki wiedzy, doświadczeniu i kontaktom handlowym kupujemy materiały w najkorzystniejszych cenach. Inwestor nie musi się zajmować zaopatrzeniem.
4
Terminowa realizacja
Dzięki doświadczonej ekipie oraz elastycznym godzinom pracy zabezpieczenia przeciwpożarowe i inne projekty realizujemy terminowo.
5
Dokumentacja techniczna
Jedynym z ostatnich etapów jest wykonanie specjalistycznej dokumentacji pozwalającej na odbiór budynku.
6
Gwarancja odbioru
Nasza praca to gwarancja odbioru budynku przez Państwową Straż Pożarną i legalne uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Nasi klienci

Nasi partnerzy